Kategorie
Bez kategorii

Kancelaria kanoniczna i prawo kościoła

Kancelaria kanoniczna odpowie na Twoje wszystkie pytania! Jedyną odpowiedzią na te pytania jest powaga, z jaką Kościół traktuje zakaz rozwodów wydany przez Jezusa. Jezus powiedział mężczyznom swoich czasów, że chociaż Mojżesz pozwolił na rozwód, oni nie powinni (Mat. 5:31). Jezus powiedział, że mężczyzna i żona stanowią jedno przed Bogiem i żaden mężczyzna nie powinien „rozdzielać tego, co Bóg złączył” (Mat. 19:6). W rzeczywistości Jezus nauczał, że mężczyzna i żona są „jednym ciałem”, co bardzo mocno przypomina piękną jedność mężczyzny i kobiety jako męża i żony.

Kościół i Kancelaria kanoniczna poważnie podchodzi do rozwodów, ponieważ poważnie podchodzi do małżeństwa. Małżeństwo jest paktem, przymierzem pomiędzy mężczyzną, kobietą i Bogiem. Wiemy jednak, że ludzie się zmieniają, popełniają błędy i czasami nie potrafią dotrzymać obietnic i ślubów. Katolicka praktyka unieważniania jest próbą uważnego przyjrzenia się prawdzie o niektórych małżeństwach, aby ustalić, co poszło nie tak, i stwierdzić, że niektóre małżeństwa od początku miały wady, które ostatecznie unieważniały małżeństwo.

Korzystanie z wyszkolonego trybunału małżeńskiego jaki posiada Kancelaria kanoniczna to najlepszy sposób, jaki udało nam się wypracować w Kościele, aby pomóc nam przestrzegać zarówno zakazu rozwodu wydanego przez naszego Pana, jak i jednocześnie dostosować się do rzeczywistości rozbitych małżeństw.

Szczególną trudnością jest sytuacja, gdy jedna ze stron jest niekatoliczką i nie chce przechodzić przez proces unieważnienia. To jest zrozumiałe. Niemniej jednak Kościół musi szanować każde małżeństwo zawarte w dobrej wierze. Mamy nadzieję, że strona niekatolicka będzie cierpliwa w tym procesie.

Innym często spotykanym problemem jest sytuacja, gdy małżeństwo zostało zawarte dawno temu i trudno jest znaleźć informacje lub świadków. Jest to szczególnie trudne, ale nie nie do pokonania. W tej sytuacji najbardziej pomocna może okazać się pomoc księdza lub przeszkolonego urzędnika sądowego z Kancelarii kanonicznej. Nigdy nie trać nadziei.